|

[Quiz] Math word problems with answers on division and multiplication (set 1)

Welcome to Math Quiz number 12. These are grade 4 math problems to test basic division and multiplication skills. Most of the questions have a single correct answer. But you must check all options before submitting. If you don’t select all options, your answer will be wrong. Please do not use a calculator. Have fun!!!

The price of mango is 10c/kg, and the price of apple is five times more than that of mango. How many kgs. of apple you can buy with 200c?

A got 17 marks in an exam, B got two times A's marks, and C got three times B's. What are the total marks obtained by them?

The product of the two numbers is 132. If one number is 11, what is another number?

15 students can make 225 cookies in a day. How many cookies can one student make in a day?

The sum of the two numbers is 15. If both numbers are greater than 6, what is the product of those two numbers?

John is playing a number selection game. He needs to select the largest 4-digit number that is also a multiple of 2. What number should John select?

Tom is also playing a number selection game. He needs to select the smallest 4-digit number that is also a multiple of 3. What number should Tom select?

Ravi purchased 12 boxes of sweets, each containing 35 sweets. He wants to distribute among 100 kids equally. How many sweets will each kid get, and how many will be left?

Lee wants to buy candies for his birthday party. He wants to give 12 candies to each of his 12 friends and 16 candies to his parents. How many candies should he buy?

The product of the two numbers is 48, and both numbers are greater than 5. What is the sum of those two numbers?

Please comment if you find a wrong answer in the quiz.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.